Orpheus Magazine: OXYGEN

DELUSION II -The Final Chapter

Was je erbij in Orpheus, twee jaar geleden toen dansgezelschap Oxygen Apeldoorn het publiek trakteerde op DELUSION? Of zag je hen wellicht tijdens het Royal Light Festival 2025, waar zij het summum in beeldende illusie neerzetten?

 

Is je antwoord ‘ja’, dan maken we je blij; de tovenaars in dans, licht en illusie komen terug! Luidt jouw antwoord ‘nee’, dan mag je je minstens zo verheugen; er komt een nieuwe kans, dit keer kun je erbij zijn! Met DELUSION II– The Final Chapter duikt Oxygen straks in het next level spel van illusie. Het belooft een adembenemende show te worden, waarbij je 70 minuten lang ogen tekortkomt en je brein overuren maakt. Geheid dat je je na afloop afvraagt: wat gebeurde hier eigenlijk? 

Dat verrassende, die verwondering… daar zijn we dol op in Orpheus! Dit is precies het straatje waarin Oxygen, het urban dance/hiphop/contempory-gezelschap van dansmaker en choreografe Jennifer Romen (1996) past. Logisch dat onze programmeur Nicky van Rossum er als de kippen bij was toen Oxygen de stap naar theater maakte. 

De choreografe koos, voor de theaterwereld, een nogal onorthodoxe route. Geen voorzichtige aanloop via buurthuizen of achterafzaaltjes. Welnee. Sinds de start van haar dansschool en dansgezelschap in 2015 zette Jennifer Romen alles op alles om Oxygen meteen vol in de spotlights te krijgen. Ze maakte, nadat ze met haar dansers het NK, EK en WK Hiphop won, furore in televisieprogramma’s in zowel binnen- als buitenland. 

“In 2020 stonden we in de finale van World of Dance in Amerika”, vertelt Stella Donners van Oxygen. “Die finale werd door waanzinnig veel mensen gezien. Eerder al kwam Oxygen in Nederland in het SBS6- televisieprogramma Dance As One als winnaar uit de bus. En Franse tv-kijkers zagen hoe we de Golden Buzzer tijdens de auditie voor France Got Talent afdwongen. Maar zoals gezegd: de eerste stap naar het theater is in 2023 gezet, met DELUSION. Die voorstelling leverde zoveel positieve reacties op, dat smaakte meteen naar meer.” 

Maar wat brengt Oxygen concreet, moeten we ons prepareren? Stella: “niet nodig, dit is een show voor iedereen. Voor wie waanzinnig van dans houdt, maar ook voor wie er minder of niets mee heeft. Want wat we doen is toegankelijk, het is heel visueel waardoor het voor jong en oud aantrekkelijk is. We gebruiken technologie om visuele effecten neer te zetten en die effecten combineren we met dans.” 

Publiek mag zich verheugen, en het gezelschap doet dat net zo goed. Want samenwerken met Orpheus is een feestje voor de crew. “Dat merkten we al met onze eerste show in dit theater, maar ook tijdens het Royal Light Festival. Hier speelden we ultrakorte voorstellingen in de Altioszaal. Die duurden slechts vijf minuten”, zegt Stella. “Volgens mij waren het er opgeteld wel 40! Telkens was de rij met mensen die naar binnen wilden gigantisch lang. Van vroeg tot laat in de avond was de zaal vol.” 

Met opnieuw waanzinnige visuele effecten borduurt Romen in DELUSION II – The Final Chapter verder. Projecties, slimme techniek en dans leveren ongrijpbare illusie op. Het spel tussen de dansers, de ongekend strakke choreografieën, het licht en de technologie blazen het publiek straks omver. Tegelijkertijd belooft het een ontroerende en tot in de puntjes uitgevoerde coming-of-age voorstelling te worden.

Stella: “Je hoeft de eerste voorstelling niet gezien te hebben om van dit vervolg te genieten. Het verhaal loopt weliswaar door, maar het betreft wel een nieuw hoofdstuk waar je ook makkelijk zonder voorkennis kunt instappen. Het eerste deel draaide om de onzekerheid van de jeugdige hoofdpersoon die zich vrijvocht van onzekerheden. In deel twee volgen we de hoofdpersoon op weg naar volwassenheid, haar ontwikkeling van onzeker naar krachtig. Ze komt oog in oog te staan met haar grootste vijand, haar donkere spiegelbeeld en duistere gedachtes. Kan ze de strijd met haar tegenpool winnen of gaat haar duistere kant met haar op de loop? Is dit een tegenstander waar ze van moét winnen of is het een deel van zichzelf dat ze moet leren accepteren en zelfs omarmen? Die dualiteiten interacteren met elkaar, soms in strijd, soms in liefde.” 

Stella hoopt dat publiek zichzelf zal herkennen, dat dit verhaal ze meezuigt. “Want het laat ook zien dat je je kunt vrijvechten”, zegt ze. “Het wordt een rollercoaster waarin rustige en emotionele momenten worden afgewisseld met een volle bak energie. We gaan weer knallen in Orpheus!”

Agenda

“Dit is voor iedereen. Voor wie waanzinnig van dans houdt, maar ook voor wie er minder of niets mee heeft.”

 

UITGELICHT! 

Jennifer Romen (Maastricht, 1996) maakt indruk met visueel werk waarin gedetailleerde choreografieën en beeldende illusies samenkomen. Haar dansers zijn experts in Urban Contemporary, waarin moderne danstechnieken met invloeden uit de urban dance zoals hiphop en streetdance blenden. Vloeiend, expressief, krachtig en ritmisch.

 

 

Wachtlijst

Wenslijstje

Toegevoegd:

Naar wenslijstje