Orpheus magazine: FRANCIS Vlieger
“Als Apeldoornse bleef ik maar lonken naar Orpheus”
En een foto. Wie goed oplette, zag het levensgrote portret van Francis afgelopen zomer al in de fotogalerij aan de Loolaan in de serie Cultuur Maak(t) Je. In aanloop naar DE OPENING, het landelijke startmoment van het culturele seizoen, werden 45 mensen die van betekenis zijn voor de Apeldoornse cultuursector geportretteerd. Denk aan theater, bioscoop en geluidstechnici, aan kunstenaars, vrijwilligers en directeuren. En dus ook aan Francis, vast aanspreekpunt van de afdeling Front Office van Theater Orpheus.
Eerst even terug in de tijd. Francis solliciteerde al op 16-jarige leeftijd bij dit theater. Dat betekent dat ze al meer dan haar halve leven Orpheus als werkgever heeft! “Maar ik ben af en toe wel heel even weggeweest”, klinkt het bijna berouwvol. “Omdat ik dan weer eens dacht dat het tijd was om iets anders te gaan doen. Maar dat ‘andere’ bleek het telkens nét niet. Orpheus blijft maar trekken.”
Op haar 16de kwam ze binnen, nadat haar moeder een advertentie in de krant zag: het theater was op zoek naar een facilitair medewerker. Het bleek een prima bijbaantje in een leuk team voor een student HTRO, het Hoger Toeristisch en Recreatief Onderwijs. “In de avonduren en in het weekend betekende dat stoelen en tafels klaarzetten in de bovenzalen, maar ook placeren in de zaal. Of een garderobedienst draaien.”
De studie HTRO werd met succes afgerond, maar een vastomlijnd carrièrepad had Francis toen nog niet voor ogen. “Want ik wilde reizen en iets van de wereld zien. Dat is goed gelukt trouwens, via stages en ook na mijn studie toen ik een wereldreis maakte. Reizen is nog steeds een grote liefde, maar een baan in het toerisme of een toekomst in het buitenland trokken me uiteindelijk toch niet. Want ik ben een Apeldoornse, ik bleef maar lonken naar Orpheus.”
Ze had geluk, het bijbaantje werd een baan bij Publieksservice. “Daaronder vallen alle taken die met gasten te maken hebben, inclusief het restaurant. Met borden lopen bleek al snel niet mijn kwaliteit, ontvangst van gasten lag me beter. Ik stond geregeld als gastvrouw bij de deur, ik bleek talent te hebben om mensen bij binnenkomst gelijk een goed gevoel te bezorgen.”
Al snel combineerde Francis haar taken bij Publiekservice met die van het Bespreekbureau, waar ze een collega verving die met zwangerschapsverlof was. Na een interne reorganisatie kon ze twee kanten op. Ze koos Front Office. “Theaterkassa en Front Office passen het best bij mij, daar voel ik me op mijn best.”
“Wie oplette zag het levensgrote portret van Francis al in de fotogalerij aan de Loolaan in de serie Cultuur Maak(t) Je ”
Alle ervaring die Francis opdeed, gecombineerd met haar opleiding, had haar met gemak een entreeticket voor een andere culturele organisatie kunnen opleveren. Maar ze overwoog het nooit, overstappen naar een andere werkgever. “Orpheus is mijn theater, mijn plek. Ook omdat ik hier in Apeldoorn ben blijven wonen. Ondanks mijn reislust houd ik blijkbaar van stabiliteit. Dis mijn basis.
Bovendien heb ik inmiddels zoveel verschillende dingen gedaan in dit theater. Soms vragen mensen me verbaast: werk je er nou nog steeds? Ja, klopt! Maar ik doe allang niet meer wat ik in de eerste jaren deed. Sterker nog: ik krijg hier niet eens de kans om me te vervelen, er komt steeds iets nieuws voorbij.”
Dat gebeurde ook op momenten dat een collega vertrok en diens takenpakket weer eens tegen het licht werd gehouden: klopte alles nog, ook voor de opvolger? “Er bleken dan altijd wel taken te zijn die niet meer bij de functie pasten, maar wel bij mij. Zo kwam er steeds iets bij. Ook werd ik regelmatig gevraagd of ik voor een collega zwangerschapsvervanger wilde zijn. Je kunt me overal voor vragen, me op elke plek neerzetten. Ik vind mijn weg wel. Omdat ik hier al zo lang werk verwachten collega’s vaak dat ik nog wel weet hoe iets zit. Dat begint dan meestal met: ‘Francis, jij weet nog wel eens wat...’ Soms niet hoor, maar meestal wel.”
Een baan op een plek als deze zorgt er natuurlijk voor dat ze zelf ook regelmatig in de zaal plaatsneemt voor een voorstelling. “Niet wekelijks, maar Introdans wil ik sowieso elk seizoen zien. Samen met mijn zusje, die zelf gedanst heeft. Cabaret vind ik leuk en af en toe ga ik naar een musical, het liefst een bekende zoals Les Miserables of Elisabeth. Grote, indrukwekkende producties vind ik geweldig! Soms tipt een collega me ook, een productie die ik moét zien. En tegenwoordig zit ik vooral bij kindervoorstellingen met onze kinderen van 4 en 1,5 jaar. Via MAM’s Kinderopvang komen ze geregeld in Orpheus, maar wij gaan ook zelf met ze. Peuterpret op woensdagochtend is leuk, net als voorstellingen van Van Hoorne. Afgelopen zomer zijn we, weliswaar niet in mijn theater, naar Frozen geweest. Misschien ben ik geen uitgesproken theatergekkie die alles moét zien, maar ik ben gek op het warme gevoel dat theater geeft. Ik ben er trots op dat ik in deze wereld werk, helemaal nu ik zie hoe onze oudste betoverd raakt en geniet van alles wat ze meemaakt in het theater.”
“Ik ben er trots op dat ik hier werk, helemaal nu ik zie hoe onze oudste betoverd raakt en geniet van alles wat ze meemaakt in het theater.”
Voor een senior medewerker Front Office zijn de werktijden duidelijk: van 09.00 tot 17.00 uur, met af en toe een shift in de avonden of weekenden. Het zijn perfecte tijden voor Francis, omdat ze goed combineren met haar jonge gezin. Zodra programmeur Nicky van Rossum een voorstelling boekt zorgt Francis ervoor dat deze in het boekingssysteem wordt aangemaakt en gasten hun tickets kunnen bestellen. “Daarnaast regel ik aanvragen voor theaterarrangementen voor groepen of bijvoorbeeld voorpersoneelsverenigingen die een voorstelling met een arrangement willen combineren.” Voor Vier het Leven is ze de vaste contactpersoon. “Met Nicky bekijk ik welke voorstellingen geschikt zijn voor dit concept, waarbij vrijwilligers gasten die niet zelf naar theater kunnen of durven komen, thuis ophalen om samen van een voorstelling te genieten. Wist je trouwens dat Vier het Leven regionaal wordt ingezet? Niet alleen mensen uit Apeldoorn, maar ook uit omliggende gemeenten kunnen er gebruik van maken.” Waar ze het gasten graag naar de zin maakt, doet ze trouwens hetzelfde voor haar collega’s. Als voorzitter van de Ondernemingsraad van Orpheus maakt ze zich sterk voor de organisatie. “En vanuit de personeelsvereniging vind ik het ook leuk om attenties en activiteiten te verzinnen en te organiseren voor collega’s.”
Dat juist zij werd gevraagd voor de fototentoonstelling Cultuur Maak(t) Je is dus meer dan logisch. Francis: “het idee van deze serie is om mensen te portretteren die je niet meteen als vertegenwoordiger van een organisatie ziet. Dus geen Mirjam of Nicky, die je vaker ziet, maar iemand achter de schermen. En ja… daar klonk mijn naam weer. Ik heb niet meteen ‘ja’ gezegd, ook omdat ik er helemaal niet van hou om gefotografeerd te worden. Dus uiteindelijk ben ik een beetje overgehaald. En misschien voelde ik me ergens toch ook wel gevleid? We hebben het er thuis over gehad en mijn man zei gelijk: ‘doen!’ Het resultaat is ook mooi geworden. Maartje Smit, de fotograaf van Apeldoorn Photo die mij portretteerde, deed het gewoon hartstikke goed.”
Waar ze zichzelf dit seizoen een plekje in de zaal gunt? “Hmm, dan moet ik eerst even het schema erbij pakken, er is weer zoveel moois! Introdans staat in ieder geval op mijn lijstje, maar we gaan ook naar Peppa Pig Live, daar kom ik écht niet onderuit. Wil ik ook niet hoor, het is veel te leuk om te zien hoe theater kinderen betovert! Waar ikzelf dit seizoen ook heel benieuwd naar ben is ALETTA van Theater Oostpool.”
“Ik bleek talent te hebben om mensen bij binnenkomst gelijk een goed gevoel te bezorgen.”
UITGELICHT!
Orpheus is al jaren een toplocatie voor theater en congressen, waar het gasten aan helemaal niets ontbreekt. Front Office, de afdeling waar Francis Vlieger werkt, bekleedt hierin een belangrijke rol. Voor veel gasten zijn Francis en haar collega’s namelijk de eerste kennismaking met Orpheus. Zij zorgen niet alleen voor een gastvrije ontvangst van leveranciers, artiesten en natuurlijk alle theaterbezoekers, maar ook de verkoop van tickets en arrangementen en administratieve verwerking daarvan verloopt via Front Office.